Limon Dhe Sheqer Për Buzë Të Bukura!

E dini që dhe buzët kanë nevojë për një trajtim thelbësor që ato te kenë një pamje të bukur. Stina e acartë e dimrit irriton lëkuren dhe e plasarit. Kësaj radhe do t’ju sugjerojmë se si të përgatisni një locion me të cilët do mund të lyeni buzët disa herë dhe t’i riktheni atyre një pamje sensuale dhe shumë atraktive.

Përbërësit;
1 lugë sheqer kallami ose sheqer të errët
1 lugë vazelinë
5 pika vaj aromatizues me limon, ose portokall sipas dëshirës
Një tas për përzierje, një lugë mesatare, dhe një lugë për përzierje.
Përgatitja; 
Në një tas hidhni një lugë vazelinë dhe vaj limoni, përzieni ato deri sa ato të jenë të njëtrajtshme. Pastaj, hidhni sheqerin dhe rrahni mirë deri sa të krijohet një pastë homogjene. Kur të keni përfunduar maska duhet të ketë një pamje të trashë, sa hiqet me vështirësi nga luga. Por, meqënse proçesi i përzierjes me mikser mund të ketë ngrohur masen dhe mund të jetë bërë e lëngshme, mund t’a vendosni në firgorifer dhe t’a lini deri sa të freskohet pak dhe të kthehet në gjëndje normale.